BOŽIČEK ZA EN DAN

Mesec december je mesec obdarovanja. V skupini Mavric smo se odločili, da letos obdarimo enega izmed otrok, ki prihaja iz socialno ogrožene družine. Otroka smo poiskale na spletni strani postani Božiček za en dan. Izbrale smo si deklico Zoyo staro 6 let. Na temo, kako nekomu pomagam, smo otrokom najprej prebrale knjigo: »Levček Leo kralj ljubezni« avtorja Gilesa Andreae. Pravljica govori o tem, kako se mali lev Leo odpravi v pragozd in pomaga ostalim živalim. Preko glavnega junaka so otroci spoznavali, kako lahko nekomu nudiš pomoč, če je v stiski. Naslednji dan smo otroke v jutranjem polkrogu vprašale: »Kaj pomeni, če nekomu pomagaš?«
M: »Levčku bi pomagal.«
L: »Pomagam tigru, okrog bloka imam tigra in mu pomagam, mama čuva mladiče in jaz ji pomagam.«
L: »Doma imam leva in mu pomagam.«
Z: »Levčka bom dala svoji mami in bo rekla moj moj levček.«
M: »Pomagala bi levčku obrisat lase.«
G: »Skočila bi v knjigo.«
M: »Dau deko.«
T: »Js bi ga poklical naj pride vn iz knjige in bi mu pomagal.«.

Otroke smo spodbujale, da so prišli tudi do drugačnih odgovorov. Skupaj smo ugotovili, da lahko pomagajo doma, mami, atu, sestrici. Povedale smo jim, da so v Sloveniji in drugje po svetu taki otroci, ki potrebujejo pomoč in ker je mesec december mesec obdarovanja, smo otrokom predlagale, da bomo tudi mi nekoga obdarili, in sicer deklico Zoyo. Na kratko smo jim razložile, da Zoyini starši nimajo toliko denarja, da bi ji kupili stvari, ki si jih želi. Otroci so bili veseli in so takoj začeli naštevati, kaj vse bi ji lahko dali za darilo (igračo, papir, zvezek, salamo, veliko hišo, meč, srečko, palčke, jogurt, banano, za obleč, kruh, nekaj za obut, kapo, majčke, kinder jajček, telefonček, železnico …). J
Ker ne more ostati samo pri besedah, smo si najprej ogledali našo igralnico in poskusili poiskati igrače, ki jih ne bi pogrešali. Skupaj smo si izbrali knjigo o Nodiju, vodene in suhe barvice, v škatlo pa smo dali tudi nekaj sladkega, da se bo naša Zoya lahko posladkala. Škatlo smo lepo okrasili in jo odnesli na zbirno mesto Mladinskega centra v Postojni. Tam so nas sprejeli odprtih rok ter nam ponudili piškote in bombone. Ogledali smo si prostor, kjer je čakalo veliko daril, ki jih bo Božiček razdelil in obdaroval otroke, kot je Zoya. J J

Skupina Mavrice, vzg. Tanja in Sara

Dostopnost