ŽUPAN JE OBISKAL NAŠE NAJMLAJŠE - DROBIŽKE
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK PRI RISIH
Skupino Risi je obiskal kmet Gregor Mihelčič in otrokom predstavil življenje in delo na kmetiji. Več besed je namenil pridelavi mleka in pri otrocih zbudil veliko vedoželjnosti.
Seveda je pogovor tekel tudi o pridobivanju medu. O čebelarstvu je otroke poučil kar naš strokovni delavec Domen Kobal, ki je za ta namen v vrtec prinesel tudi čebelarska oblačila, satovje in veliko znanja.
Otroke pa je razveselil tudi obisk našega župana Igorja Marentiča, ki je z otroki pojedel zajtrk.
Preživeli smo lep, malo drugačen dan.
ZAJTRK V SKUPINI LIZIKE
OBELEŽITEV TEDNA SLOVENSKE HRANE PRI ZMAJČKIH
V tednu slovenske hrane smo v skupino Zmajčki povabili upokojeno vzgojiteljico Edo Sajovic, ki je otrokom predstavila postopek kisanja repe.
Spoznali smo, da je to dolgotrajen proces: repo je treba olupiti, jo naribati, posoliti, dodati začimbe ter dati v kozarce, kjer mora najprej fermentirati – priti do vrenja in nato čakati 2-3 tedna, da se repa skisa.
Komaj čakamo, da jo poskusimo!
TEDEN SLOVENSKE TRADICIONALNE HRANE PRI RAČKAH
TEDEN SLOVENSKE HRANE PRI PIŠKOTKIH
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK PRI PIŠČANČKIH
Otroci so s starši doma izdelali čebelice, zajtrk pa sta jim vzgojiteljici Kaja in Nina pričarali malo drugače, kot je običajno.
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK PRI MARJETICAH
MEDGENERACIJSKO DRUŽENJE V SKUPINI VETRNICE
V skupino Vetrnice so povabili upokojeno vzgojiteljico Majdo Božič, ki jih je naučila priprave slovenskega šmorna.
PRIPRAVA NA TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK IN OBELEŽITEV TRADICIONALNEGA SLOVENSKEGA ZAJTRKA PRI MURENČKIH
V skupini Murenčki, kjer so otroci stari 1, 2 in 3 leta smo se na Tradicionalni slovenski zajtrk pripravili v četrtek. Najprej smo spoznali novo bibarijo Panj, v kateri so otroci zelo uživali ter se učili šteti do pet. Pogovarjali smo se o tem zakaj so čebele pomembne, kaj od njih dobimo. Otroci so takoj ugotovili, da nam čebele dajo med. Preko pogovora pa sva jim razložili, da nabirajo cvetni prah iz katerega čebelar dobi med. Spoznali so tudi kje čebele prebivajo in ker nam je bilo vreme naklonjeno smo se odpravili na pravi mali pohod. Naš cilj je bil panj pri Sredni gozdarski in lesarski šoli. Tam smo si panj ogledali ter se ob njem fotografirali. Naslednji dan pa smo obeležili Tradicionalni slovenski zajtrk. Najprej smo si ogledali pravo čebelarsko obleko, ki jo je prinesla Anita. Razložila je zakaj jo čebelar rabi. Pokazala nam je tudi pravi panj, kjer med letom živijo čebele. Ob pogrinjku smo nato pojedli zajtrk – črn kruh, maslo, med, jabolko ter mleko. Kasneje smo se prelevili v čebele. Na poligonu Čebele so otroci skozi igro in gibanje izvajali naravne oblike gibanja : plazili se skozi tunel ( pod mizami), »letali« kot čebele ( tek mimo stolov-»dreves«), skakali v obroče ( letali iz cveta na cvet) ter nabirali žoge ( nabiranje cvetnega prahu) ter odlagali žoge (cvetni prah) v vedro (panj). Otroci so ob igri zelo uživali. Ponovili smo tudi bibarijo Panj.
Zapisala: Živa Pavlin