TRAVNIŠKI ŠKRATI OBISKALI PARK MLADOSTI

V petek, 6. 10. 2023 je bila skupina Travniški škrati povabljena na obisk v Park mladosti, ki se nahaja pri SGLŠ Postojna. Vrtec Postojna veliko let sodeluje s Srednjo gozdarsko in lesarsko šolo Postojna. Tam nas je pričakal univ. dipl. inž. Gozdarstva, g. Leon Krnel. Otrokom je razkazal park, ki se v tem času barva v jesenske barve. Z veliko mero pedagoškega čuta, znanja in življenjskih izkušenj je otroke spodbujal k celovitemu doživljanju okolja.

Pod njegovim vodstvom so otroci doživljali naravo na naslednji način:

 • pogovarjali so se o gozdnem bontonu;
 • opazovali tamkajšnje dijake, ki so plezali na drevesa, ki na ta način spoznavajo različne drevesne vrste;
 • pogovarjali so se o drevesih, naravi, gozdu, okolju;
 • prijemali in vonjali so iglasta in listnata drevesa;
 • prijemali in vonjali so zelišča, jih poimenovali ter se pogovarjali, za kaj uporabimo določeno zelišče;
 • spoznali so različne drevesne vrste in njihove plodove (tudi strupene);
 • plezali so na skulpturi iz lesa (mravlja, hišica);
 • tekli so v naravnem okolju, na pobudo g. Krnela pa so se sproščali s kričanjem in igrali na malo drugačen »boben«;
 • ogledali so si ribnik in čebelnjak;
 • se poizkusili v ravnotežnostni hoji;
 • si ogledali delavnico, v kateri dijaki žagajo les;
 • opazovali delovne stroje, ki jih gozdarji uporabljajo pri svojem delu ter
 • se spoznavali z delom in poklicem gozdarja.

Otroci so naravo doživeli in raziskali z vsemi čutili ter se ob tem veliko gibali. G. Krnel je otroke s svojo karizmo, znanjem in pedagoškim čutom, vodil, jih spodbujal in usmerjal k razmišljanju, pogovoru in k raziskovanju okolice, v kateri smo se nahajali. Ob aktivnemu raziskovanju so se predvsem zabavali, ob tem pa prišli do novih in zanimivih spoznanj.

Tina in Dajana

Dostopnost