LAHKONOČNICE V DOMU UPOKOJENCEV POSTOJNA

Kaj, le kaj je lahko lepšega kot sedeti za toplo pečjo, opazovati poigravanje iskric ognja prazničnih dni in poslušati pripovedovanje pravljic dedka, babice … Ko žlahtni glas starejšega nosi v sebi veliko več kot le višino in barvo, nosi v sebi čarobnost svojih let, ki poslušalca ne pusti ravnodušnega.

Lahkonočnice so zvočne pravljice, ki jih zapišejo sodobni slovenski pravljičarji, preberejo pa pripovedovalci iz doma starejših občanov širom Slovenije. V mesecu decembru se pripravljajo nove Lahkonočnice, ki bodo zaživele na lahkonočnice.si in tako polepšale marsikateri praznični večer. Del nastajanja ene izmed mnogih Lahkonočnic pa so bili tudi otroci iz skupine Čarodeji, ki so se v začetku meseca decembra odpravili v Dom starejših občanov Postojna. Tam so skupaj s pravljičarko Cvetko Sokolov sodelovali pri nastajanju nove Lahkonočnice. Na dogodku so otroci skupaj z go. Cvetko ustvarili pravljico o ognjeni kapici, ki varuje gozdne škrate pred nevarnostmi. V zgodbi ni manjkala niti mavrica, ki so jo škrati priklicali z igranjem na ksilofon, s skritim zakladom, v katerem so bile čarobne barvice, s katerimi so si lahko narisali, kar so želeli in narisano je tudi oživelo. Otroke je pravljičarka navdušila s svojim toplim sprejemom in prijaznim povabilom k ustvarjanju nove zgodbe. Pozornost in pripravljenost otrok za sodelovanje pa je ga. Cvetka pridobila s čarobno škatlo, v kateri je imela različne predmete, ki so služili kot motivacija oziroma spodbuda za pripovedovanje in vključevanje otrok v dejavnost. Skupaj z otroki je pričarala zelo doživeto in čarobno vzdušje ter jih na koncu povabila k izražanju svojih doživetij z risanjem na papir. Nastale so čudovite risbe, ki so odsevale mešanico otroške ustvarjalnosti z vsebino nastale zgodbe. Tretji, zelo pomemben člen pri nastajanju Lahkonočnice, pa so seveda starejši občani doma, ki bodo nastalo zgodbo o čarobni ognjeni kapici prebrali, posnetek prebrane zgodbe pa bo objavljen na spletni strani Lahkonočnic. Tega bomo zagotovo poslušali tudi v skupini Čarodeji in verjamemo, da nas bo očaral ter nas za trenutek popeljal v pravljični čas, ki smo ga preživeli z go. Cvetko Sokolov in starejšimi občani doma.

Čarodeji s Senjo in Romano

Dostopnost