Mali mojstri kitajske kuhinje

SPOZNAVANJE KITAJSKE KULTURE

V mesecu marcu so otroci iz skupine Iskrice spoznavali naš planet Zemljo. Preko globusa zemlje so ugotavljali kakšne oblike je zemlja in kaj jo pokriva (kontinenti, morja, oceani). Skozi zanimivo pravljico (Manca okrog sveta) so otroci več dni spremljali potovanje glavnega junaka zgodbe na različne kontinente sveta. Ena izmed njih je bila tudi Azija (ljudje, živali in rastline). Ker imamo v skupini dečka, ki je po rodu kitajec, smo k sodelovanju povabili njegovo mamo, ki nam je z veseljem predstavila košček kitajske kulture. Tisti dan smo pozdravljali, kuhali in jedli po kitajsko. Pred obiskom so si otroci v vrtcu izdelali kitajske kuharske kape in dopoldne spremenili v pravo kitajsko kulinarično doživetje. Mama dečka je otrokom predstavila recept za kitajske žlinkrofe, mi pa so zavihali rokave in začeli s pripravo. Otroci so rezali zelenjavo ter gnetli in oblikovali testo za žlinkrofe, katere so napolnili z zelenjavno-mesnim nadevom. Pri tem so zelo uživali, vsak pa je ustvaril nekaj svojih prav posebnih žlinkrofov. Nadevane žlinkrofe smo kuhali v kropu ter še tople servirali na mizo. Otroci so dobil par kitajskih palčk in se preizkusil v igri »spretni prstki«. Pri rokovanju s kitajskimi palčkami so sprva uživali in se zabavali, kasneje pa so spoznali, da uporaba palčk pri hranjenju še zdaleč ni enostavna, saj je prijemanje koščkov hrane predstavljalo za vse otroke zelo veliko težav. A vaja dela mojstra in ko nam je že skoraj kazalo na bolje, žlinkrofov ni bilo več. Na koncu naših kitajskih dogodivščin so otroci dobili tudi recept in upamo, da s kitajsko specialiteto navdušili tudi svoje domače.       

 

Prispevek pripravila: Senja Marušič, dipl.vzg.predš.otr.

Dostopnost