Projekt “Znam, zato pomagam” 2024

Svet se spreminja, naše razumevanje, da je prva pomoč humano dejanje in ne le vrsta tehnik, ostaja. Prva pomoč je veščina, ki zagotovi lahko učinkovito in hitro ukrepanje ter pomaga pri oskrbi poškodb, lajša trpljenje in povečuje možnost za preživetje ljudi v stiski.

Znanje prve pomoči je potrebno krepiti in stalno ozaveščati ljudi o pomenu prve pomoči.

OTROCI IN PRVA POMOČ

Otroci predstavljajo pomemben del naše družbe in so sposobni reševati življenje v krogu svoje družine in med vrstniki. So zelo pomemben del svetovnega prebivalstva, ki bo oblikovalo prihodnost človeštva in prav je da jih obravnavamo kot ključno investicijo za sedanjost in prihodnost.

Zakaj je potrebno otroke izobraževati iz prve pomoči?

Da bodo dobro pripravljeni zaradi njihove varnosti in zaščite in se bodo učinkovito odzvali v nujnih primerih in rešili svoje življenje in življenje ljudi okoli sebe.

Znam, zato pomagam je projekt v katerega so vključeni otroci starosti 5-6 let, ki preko igre in različnih dejavnosti spoznajo pomen prve pomoči.

Pogledamo si posnetek športne aktivnosti pri kateri pride do zastoja srca ter prvo pomoč pri dani situaciji. Skupaj z reševalcem nujne medicinske pomoči spoznajo postopek odzivnosti poškodovanca.

Otroke na delavnicah seznanimo, da številko 112 kličemo takrat, ko nujno potrebujemo pomoč, da se morajo predstaviti in katere podatke morajo ob klicu posredovati in zakaj na Centru za obveščanje te podatke potrebujejo. Seznanimo jih s temeljnimi postopki oživljanja s katerimi se pod vodstvom reševalca NMP tudi sami preizkusijo, spoznajo položaj nezavestnega poškodovanca ter spoznajo prvo pomoč v teoriji in v praksi pri osnovnih poškodbah kot so opekline, odrgnine, ugriznine, ureznine in zlomi.

 

zapisala koordinatorka projekta, Helena Belčič, vzg.pred. otrok – pom.vzg.

Dostopnost